Lucas Oil Late Model Dirt Series

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
2022 Freedom 60

2022 Freedom 60

The 2022 Freedom 60 for the Lucas Oil Late Model Dirt Series at Muskingum County Speedway pays $30,000 to win!

2022 Gopher 50

2022 Gopher 50

2022 NAPA Gopher 50 at Deer Creek Speedway sanctioned by the Lucas Oil Late Model Dirt Series and the Lucas Oil MLRA.

Never Miss an Episode

Never Miss an Episode

Never Miss an Episode

MAVTV Watch Anytime

MAVTV Watch Anytime

Watch MAVTV anytime on your favorite device!

2022 Schedule

2022 Schedule

Lucas Oil Late Model Dirt Series 2022 Schedule

MyRacePass
8/25/2012 - Lawrenceburg Speedway

8/25/2012 - Lawrenceburg Speedway

Lawrenceburg, IN

Lucas Oil Late Model Dirt Series

Classes

  • Lucas Oil Late Model Dirt Series29 entries
    • Lucas Oil Late Model Dirt Series

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

Lucas Oil Late Model Dirt Series

A Feature

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 20 Jimmy Owens Jimmy Owens Newport, TN Newport, TN -
2 71 Don O'Neal Don O'Neal Martinsville, IN Martinsville, IN -
3 23 John Blankenship John Blankenship Knoxville, TN Knoxville, TN -
4 15 Steve Francis Steve Francis Bowling Green, KY Bowling Green, KY -
5 15B Brian Birkhofer Brian Birkhofer Muscatine, IA Muscatine, IA -
6 44 Earl Pearson Jr Earl Pearson Jr Jacksonville, FL Jacksonville, FL -
7 0 Scott Bloomquist Scott Bloomquist Mooresburg, TN Mooresburg, TN -
8 5 Jared Landers Jared Landers Benton, AR Benton, AR -
9 18E Eric Wells Eric Wells Hazard, KY Hazard, KY -
10 28 Eddie Carrier Jr Eddie Carrier Jr Fairmont, WV Fairmont, WV -
11 28E Dennis Erb Jr Dennis Erb Jr Carpentersville, IL Carpentersville, IL -
12 11T Tyler Reddick Tyler Reddick Corning, CA Corning, CA -
13 15D Jonathan Davenport Jonathan Davenport Blairsville, GA Blairsville, GA -
14 6J Joe Janowski Joe Janowski Carmel, IN Carmel, IN -
15 5BX Stephen Breeding Stephen Breeding Isom, KY Isom, KY -
16 18W DJ Wells DJ Wells Wooten, KY Wooten, KY -
17 46 Tim Rivers Tim Rivers Salem, IN Salem, IN -
18 99JR Frank Heckenast Jr Frank Heckenast Jr Frankfort, IL Frankfort, IL -
19 28M Jimmy Mars Jimmy Mars Menomonie, WI Menomonie, WI -
20 81 Scott James Scott James Lawrenceburg, IN Lawrenceburg, IN -
21 5B Mike Marlar Mike Marlar Winfield, TN Winfield, TN -
22 41N Brad Neat Brad Neat Dunnville, KY Dunnville, KY -
23 T1 Tyler Allen Tyler Allen Indianapolis, IN Indianapolis, IN -
24 24H Greg Johnson Greg Johnson Bedford, IN Bedford, IN -

B Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 46 Tim Rivers Tim Rivers Salem, IN Salem, IN -
2 5BX Stephen Breeding Stephen Breeding Isom, KY Isom, KY -
3 T1 Tyler Allen Tyler Allen Indianapolis, IN Indianapolis, IN -
4 20S Jeff Simonton Jeff Simonton Aurora, IN Aurora, IN -
DNS 5J Eric Jacobsen Eric Jacobsen Watsonville, CA Watsonville, CA -
DNS 21H Robby Hensley Robby Hensley Walton, KY Walton, KY -

B Feature 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 81 Scott James Scott James Lawrenceburg, IN Lawrenceburg, IN -
2 5B Mike Marlar Mike Marlar Winfield, TN Winfield, TN -
3 6J Joe Janowski Joe Janowski Carmel, IN Carmel, IN -
4 C9 Steve Casebolt Steve Casebolt Richmond, IN Richmond, IN -
5 11T Tyler Reddick Tyler Reddick Corning, CA Corning, CA -
6 41N Brad Neat Brad Neat Dunnville, KY Dunnville, KY -
7 P1 Tim Prince Tim Prince Heltonville, IN Heltonville, IN -

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 18E Eric Wells Eric Wells Hazard, KY Hazard, KY -
2 18W DJ Wells DJ Wells Wooten, KY Wooten, KY -
3 0 Scott Bloomquist Scott Bloomquist Mooresburg, TN Mooresburg, TN -
4 24H Greg Johnson Greg Johnson Bedford, IN Bedford, IN -
5 5BX Stephen Breeding Stephen Breeding Isom, KY Isom, KY -
6 T1 Tyler Allen Tyler Allen Indianapolis, IN Indianapolis, IN -
7 5J Eric Jacobsen Eric Jacobsen Watsonville, CA Watsonville, CA -

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 23 John Blankenship John Blankenship Knoxville, TN Knoxville, TN -
2 44 Earl Pearson Jr Earl Pearson Jr Jacksonville, FL Jacksonville, FL -
3 28M Jimmy Mars Jimmy Mars Menomonie, WI Menomonie, WI -
4 99JR Frank Heckenast Jr Frank Heckenast Jr Frankfort, IL Frankfort, IL -
5 21H Robby Hensley Robby Hensley Walton, KY Walton, KY -
6 46 Tim Rivers Tim Rivers Salem, IN Salem, IN -
7 20S Jeff Simonton Jeff Simonton Aurora, IN Aurora, IN -

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 20 Jimmy Owens Jimmy Owens Newport, TN Newport, TN -
2 5 Jared Landers Jared Landers Benton, AR Benton, AR -
3 15 Steve Francis Steve Francis Bowling Green, KY Bowling Green, KY -
4 28 Eddie Carrier Jr Eddie Carrier Jr Fairmont, WV Fairmont, WV -
5 5B Mike Marlar Mike Marlar Winfield, TN Winfield, TN -
6 41N Brad Neat Brad Neat Dunnville, KY Dunnville, KY -
7 6J Joe Janowski Joe Janowski Carmel, IN Carmel, IN -

Heat 4

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 71 Don O'Neal Don O'Neal Martinsville, IN Martinsville, IN -
2 15D Jonathan Davenport Jonathan Davenport Blairsville, GA Blairsville, GA -
3 28E Dennis Erb Jr Dennis Erb Jr Carpentersville, IL Carpentersville, IL -
4 15B Brian Birkhofer Brian Birkhofer Muscatine, IA Muscatine, IA -
5 C9 Steve Casebolt Steve Casebolt Richmond, IN Richmond, IN -
6 81 Scott James Scott James Lawrenceburg, IN Lawrenceburg, IN -
7 P1 Tim Prince Tim Prince Heltonville, IN Heltonville, IN -
8 11T Tyler Reddick Tyler Reddick Corning, CA Corning, CA -

Qualifying - GROUP A

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 0 Scott Bloomquist Scott Bloomquist Mooresburg, TN Mooresburg, TN 14.360
2 44 Earl Pearson Jr Earl Pearson Jr Jacksonville, FL Jacksonville, FL 14.362
3 5J Eric Jacobsen Eric Jacobsen Watsonville, CA Watsonville, CA 14.458
4 23 John Blankenship John Blankenship Knoxville, TN Knoxville, TN 14.469
5 18W DJ Wells DJ Wells Wooten, KY Wooten, KY 14.484
6 28M Jimmy Mars Jimmy Mars Menomonie, WI Menomonie, WI 14.532
7 18E Eric Wells Eric Wells Hazard, KY Hazard, KY 14.555
8 99JR Frank Heckenast Jr Frank Heckenast Jr Frankfort, IL Frankfort, IL 14.634
9 5BX Stephen Breeding Stephen Breeding Isom, KY Isom, KY 14.775
10 21H Robby Hensley Robby Hensley Walton, KY Walton, KY 15.121
11 24H Greg Johnson Greg Johnson Bedford, IN Bedford, IN 15.152
12 46 Tim Rivers Tim Rivers Salem, IN Salem, IN 15.208
13 T1 Tyler Allen Tyler Allen Indianapolis, IN Indianapolis, IN 15.591
14 20S Jeff Simonton Jeff Simonton Aurora, IN Aurora, IN 16.046
15 81 Scott James Scott James Lawrenceburg, IN Lawrenceburg, IN 59.999

Qualifying - GROUP B

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 20 Jimmy Owens Jimmy Owens Newport, TN Newport, TN 14.540
2 15D Jonathan Davenport Jonathan Davenport Blairsville, GA Blairsville, GA 14.566
3 5 Jared Landers Jared Landers Benton, AR Benton, AR 14.639
4 71 Don O'Neal Don O'Neal Martinsville, IN Martinsville, IN 14.664
5 15 Steve Francis Steve Francis Bowling Green, KY Bowling Green, KY 14.675
6 15B Brian Birkhofer Brian Birkhofer Muscatine, IA Muscatine, IA 14.703
7 5B Mike Marlar Mike Marlar Winfield, TN Winfield, TN 14.836
8 28E Dennis Erb Jr Dennis Erb Jr Carpentersville, IL Carpentersville, IL 14.844
9 28 Eddie Carrier Jr Eddie Carrier Jr Fairmont, WV Fairmont, WV 14.902
10 11T Tyler Reddick Tyler Reddick Corning, CA Corning, CA 14.947
11 6J Joe Janowski Joe Janowski Carmel, IN Carmel, IN 14.955
12 C9 Steve Casebolt Steve Casebolt Richmond, IN Richmond, IN 15.026
13 41N Brad Neat Brad Neat Dunnville, KY Dunnville, KY 15.110
14 P1 Tim Prince Tim Prince Heltonville, IN Heltonville, IN 15.189
Live Timing

Sign Up for Our Newsletter

Sign up to get news and updates in your inbox.

Sign Up

Championship Points

Official Merchandise

Merchandise Shop Now

TV Schedule

Full TV Schedule