Lucas Oil Late Model Dirt Series

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
2022 Freedom 60

2022 Freedom 60

The 2022 Freedom 60 for the Lucas Oil Late Model Dirt Series at Muskingum County Speedway pays $30,000 to win!

2022 Gopher 50

2022 Gopher 50

2022 NAPA Gopher 50 at Deer Creek Speedway sanctioned by the Lucas Oil Late Model Dirt Series and the Lucas Oil MLRA.

Never Miss an Episode

Never Miss an Episode

Never Miss an Episode

MAVTV Watch Anytime

MAVTV Watch Anytime

Watch MAVTV anytime on your favorite device!

2022 Schedule

2022 Schedule

Lucas Oil Late Model Dirt Series 2022 Schedule

MyRacePass
5/11/2012 - Hartford Speedway

5/11/2012 - Hartford Speedway

Hartford, MI

Lane 48 Presented by Allstar Performance

Classes

  • Lucas Oil Late Model Dirt Series37 entries
    • Lucas Oil Late Model Dirt Series

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

Lucas Oil Late Model Dirt Series

A Feature

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 71 Don O'Neal Don O'Neal Martinsville, IN Martinsville, IN -
2 18E Eric Wells Eric Wells Hazard, KY Hazard, KY -
3 11H Austin Hubbard Austin Hubbard Bridgeville, DE Bridgeville, DE -
4 44 Earl Pearson Jr Earl Pearson Jr Jacksonville, FL Jacksonville, FL -
5 5 Jared Landers Jared Landers Benton, AR Benton, AR -
6 15 Steve Francis Steve Francis Bowling Green, KY Bowling Green, KY -
7 20 Jimmy Owens Jimmy Owens Newport, TN Newport, TN -
8 15D Jonathan Davenport Jonathan Davenport Blairsville, GA Blairsville, GA -
9 0 Scott Bloomquist Scott Bloomquist Mooresburg, TN Mooresburg, TN -
10 23 John Blankenship John Blankenship Knoxville, TN Knoxville, TN -
11 55 Jeep VanWormer Jeep VanWormer Pinconning, MI Pinconning, MI -
12 34 Alan Vochaska Alan Vochaska South Haven, MI South Haven, MI -
13 89 Mike Spatola Mike Spatola Manhattan, IL Manhattan, IL -
14 42C Terry Casey Terry Casey New London, WI New London, WI -
15 11T Tyler Reddick Tyler Reddick Corning, CA Corning, CA -
16 28E Dennis Erb Jr Dennis Erb Jr Carpentersville, IL Carpentersville, IL -
17 49 Brian Ruhlman Brian Ruhlman Clark Lake, MI Clark Lake, MI -
18 15A Phil Ausra Phil Ausra Dowagiac, MI Dowagiac, MI -
19 111 Curt Spalding Curt Spalding Watervilet, MI Watervilet, MI -
20 13 Jr Hotovy Jr Hotovy Hartford, MI Hartford, MI -
21 23V Ryan Vanderveen Ryan Vanderveen Six Lakes, MI Six Lakes, MI -
22 18 Shannon Babb Shannon Babb Moweaqua, IL Moweaqua, IL -
23 3 Matt Miller Matt Miller Whitehouse, OH Whitehouse, OH -
24 V77 Guy Volk Guy Volk Valparaiso, IN Valparaiso, IN -

B Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 89 Mike Spatola Mike Spatola Manhattan, IL Manhattan, IL -
2 55 Jeep VanWormer Jeep VanWormer Pinconning, MI Pinconning, MI -
3 49 Brian Ruhlman Brian Ruhlman Clark Lake, MI Clark Lake, MI -
4 13 Jr Hotovy Jr Hotovy Hartford, MI Hartford, MI -
5 99JR Frank Heckenast Jr Frank Heckenast Jr Frankfort, IL Frankfort, IL -
6 20W Chad White Chad White Benton Harbor, MI Benton Harbor, MI -
7 3A Steve Ausra Steve Ausra Dowagiac, MI Dowagiac, MI -
8 22 Doug Ausra Doug Ausra Dowagiac, MI Dowagiac, MI -
9 38 Skid Moudy Skid Moudy Bloomingdale, MI Bloomingdale, MI -
DNS 28E Dennis Erb Jr Dennis Erb Jr Carpentersville, IL Carpentersville, IL -
DNS 2 Brady Smith Brady Smith Solon Springs, WI Solon Springs, WI -

B Feature 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 111 Curt Spalding Curt Spalding Watervilet, MI Watervilet, MI -
2 23V Ryan Vanderveen Ryan Vanderveen Six Lakes, MI Six Lakes, MI -
3 V77 Guy Volk Guy Volk Valparaiso, IN Valparaiso, IN -
4 2C Mark Pifer Mark Pifer Coldwater, MI Coldwater, MI -
5 1 Pat Harding Pat Harding Dowagiac, MI Dowagiac, MI -
6 0X Zack Olger Zack Olger Saint Johns, MI Saint Johns, MI -
7 54 Chris Nash Chris Nash Portage, MI Portage, MI -
8 46 Tim Rivers Tim Rivers Salem, IN Salem, IN -
9 4 Jeremy Ferguson Jeremy Ferguson Hartford, MI Hartford, MI -
DNS 41 Josh McGuire Josh McGuire Grayson, KY Grayson, KY -

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 71 Don O'Neal Don O'Neal Martinsville, IN Martinsville, IN -
2 15D Jonathan Davenport Jonathan Davenport Blairsville, GA Blairsville, GA -
3 23 John Blankenship John Blankenship Knoxville, TN Knoxville, TN -
4 0 Scott Bloomquist Scott Bloomquist Mooresburg, TN Mooresburg, TN -
5 13 Jr Hotovy Jr Hotovy Hartford, MI Hartford, MI -
6 89 Mike Spatola Mike Spatola Manhattan, IL Manhattan, IL -
7 49 Brian Ruhlman Brian Ruhlman Clark Lake, MI Clark Lake, MI -
8 3A Steve Ausra Steve Ausra Dowagiac, MI Dowagiac, MI -
9 28E Dennis Erb Jr Dennis Erb Jr Carpentersville, IL Carpentersville, IL -
DNS 2 Brady Smith Brady Smith Solon Springs, WI Solon Springs, WI -

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 18E Eric Wells Eric Wells Hazard, KY Hazard, KY -
2 15 Steve Francis Steve Francis Bowling Green, KY Bowling Green, KY -
3 11T Tyler Reddick Tyler Reddick Corning, CA Corning, CA -
4 20 Jimmy Owens Jimmy Owens Newport, TN Newport, TN -
5 55 Jeep VanWormer Jeep VanWormer Pinconning, MI Pinconning, MI -
6 99JR Frank Heckenast Jr Frank Heckenast Jr Frankfort, IL Frankfort, IL -
7 22 Doug Ausra Doug Ausra Dowagiac, MI Dowagiac, MI -
8 38 Skid Moudy Skid Moudy Bloomingdale, MI Bloomingdale, MI -
9 20W Chad White Chad White Benton Harbor, MI Benton Harbor, MI -

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 Jared Landers Jared Landers Benton, AR Benton, AR -
2 44 Earl Pearson Jr Earl Pearson Jr Jacksonville, FL Jacksonville, FL -
3 34 Alan Vochaska Alan Vochaska South Haven, MI South Haven, MI -
4 15A Phil Ausra Phil Ausra Dowagiac, MI Dowagiac, MI -
5 111 Curt Spalding Curt Spalding Watervilet, MI Watervilet, MI -
6 0X Zack Olger Zack Olger Saint Johns, MI Saint Johns, MI -
7 2C Mark Pifer Mark Pifer Coldwater, MI Coldwater, MI -
8 4 Jeremy Ferguson Jeremy Ferguson Hartford, MI Hartford, MI -
DNS 41 Josh McGuire Josh McGuire Grayson, KY Grayson, KY -

Heat 4

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 11H Austin Hubbard Austin Hubbard Bridgeville, DE Bridgeville, DE -
2 42C Terry Casey Terry Casey New London, WI New London, WI -
3 18 Shannon Babb Shannon Babb Moweaqua, IL Moweaqua, IL -
4 3 Matt Miller Matt Miller Whitehouse, OH Whitehouse, OH -
5 46 Tim Rivers Tim Rivers Salem, IN Salem, IN -
6 V77 Guy Volk Guy Volk Valparaiso, IN Valparaiso, IN -
7 1 Pat Harding Pat Harding Dowagiac, MI Dowagiac, MI -
8 54 Chris Nash Chris Nash Portage, MI Portage, MI -
9 23V Ryan Vanderveen Ryan Vanderveen Six Lakes, MI Six Lakes, MI -

Qualifying - GROUP A

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 71 Don O'Neal Don O'Neal Martinsville, IN Martinsville, IN 18.982
2 15 Steve Francis Steve Francis Bowling Green, KY Bowling Green, KY 19.166
3 15D Jonathan Davenport Jonathan Davenport Blairsville, GA Blairsville, GA 19.308
4 11T Tyler Reddick Tyler Reddick Corning, CA Corning, CA 19.606
5 0 Scott Bloomquist Scott Bloomquist Mooresburg, TN Mooresburg, TN 19.661
6 18E Eric Wells Eric Wells Hazard, KY Hazard, KY 19.703
7 89 Mike Spatola Mike Spatola Manhattan, IL Manhattan, IL 19.751
8 55 Jeep VanWormer Jeep VanWormer Pinconning, MI Pinconning, MI 19.755
9 13 Jr Hotovy Jr Hotovy Hartford, MI Hartford, MI 19.762
10 99JR Frank Heckenast Jr Frank Heckenast Jr Frankfort, IL Frankfort, IL 19.817
11 23 John Blankenship John Blankenship Knoxville, TN Knoxville, TN 19.847
12 20 Jimmy Owens Jimmy Owens Newport, TN Newport, TN 19.874
13 28E Dennis Erb Jr Dennis Erb Jr Carpentersville, IL Carpentersville, IL 20.105
14 20W Chad White Chad White Benton Harbor, MI Benton Harbor, MI 20.485
15 49 Brian Ruhlman Brian Ruhlman Clark Lake, MI Clark Lake, MI 20.582
16 22 Doug Ausra Doug Ausra Dowagiac, MI Dowagiac, MI 20.739
17 3A Steve Ausra Steve Ausra Dowagiac, MI Dowagiac, MI 21.079
18 38 Skid Moudy Skid Moudy Bloomingdale, MI Bloomingdale, MI 22.977
19 2 Brady Smith Brady Smith Solon Springs, WI Solon Springs, WI 59.999

Qualifying - GROUP B

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 5 Jared Landers Jared Landers Benton, AR Benton, AR 19.467
2 11H Austin Hubbard Austin Hubbard Bridgeville, DE Bridgeville, DE 19.734
3 44 Earl Pearson Jr Earl Pearson Jr Jacksonville, FL Jacksonville, FL 20.018
4 42C Terry Casey Terry Casey New London, WI New London, WI 20.074
5 34 Alan Vochaska Alan Vochaska South Haven, MI South Haven, MI 20.086
6 18 Shannon Babb Shannon Babb Moweaqua, IL Moweaqua, IL 20.137
7 111 Curt Spalding Curt Spalding Watervilet, MI Watervilet, MI 20.396
8 3 Matt Miller Matt Miller Whitehouse, OH Whitehouse, OH 20.655
9 15A Phil Ausra Phil Ausra Dowagiac, MI Dowagiac, MI 20.790
10 46 Tim Rivers Tim Rivers Salem, IN Salem, IN 20.852
11 0X Zack Olger Zack Olger Saint Johns, MI Saint Johns, MI 20.903
12 V77 Guy Volk Guy Volk Valparaiso, IN Valparaiso, IN 20.923
13 2C Mark Pifer Mark Pifer Coldwater, MI Coldwater, MI 22.020
14 1 Pat Harding Pat Harding Dowagiac, MI Dowagiac, MI 22.043
15 4 Jeremy Ferguson Jeremy Ferguson Hartford, MI Hartford, MI 22.058
16 54 Chris Nash Chris Nash Portage, MI Portage, MI 22.282
17 41 Josh McGuire Josh McGuire Grayson, KY Grayson, KY 59.992
18 23V Ryan Vanderveen Ryan Vanderveen Six Lakes, MI Six Lakes, MI 59.999
Live Timing

Sign Up for Our Newsletter

Sign up to get news and updates in your inbox.

Sign Up

Championship Points

Official Merchandise

Merchandise Shop Now

TV Schedule

Full TV Schedule