Lucas Oil Late Model Dirt Series

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
2022 Freedom 60

2022 Freedom 60

The 2022 Freedom 60 for the Lucas Oil Late Model Dirt Series at Muskingum County Speedway pays $30,000 to win!

2022 Gopher 50

2022 Gopher 50

2022 NAPA Gopher 50 at Deer Creek Speedway sanctioned by the Lucas Oil Late Model Dirt Series and the Lucas Oil MLRA.

Never Miss an Episode

Never Miss an Episode

Never Miss an Episode

MAVTV Watch Anytime

MAVTV Watch Anytime

Watch MAVTV anytime on your favorite device!

2022 Schedule

2022 Schedule

Lucas Oil Late Model Dirt Series 2022 Schedule

National Medal of Honor Museum
5/14/2016 - Atomic Speedway

5/14/2016 - Atomic Speedway

Chillicothe, OH

Buckeye Nationals

Classes

  • Lucas Oil Late Model Dirt Series49 entries
    • Lucas Oil Late Model Dirt Series

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

Lucas Oil Late Model Dirt Series

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 0 Scott Bloomquist Scott Bloomquist Mooresburg, TN Mooresburg, TN -
2 6 Jonathan Davenport Jonathan Davenport Blairsville, GA Blairsville, GA -
3 1R Josh Richards Josh Richards Houston, OH Houston, OH -
4 44 Chris Madden Chris Madden Gray Court, SC Gray Court, SC -
5 28E Dennis Erb Jr Dennis Erb Jr Carpentersville, IL Carpentersville, IL -
6 15F Steve Francis Steve Francis Bowling Green, KY Bowling Green, KY -
7 28 Eddie Carrier Jr Eddie Carrier Jr Fairmont, WV Fairmont, WV -
8 1 Earl Pearson Jr Earl Pearson Jr Jacksonville, FL Jacksonville, FL -
9 39 Tim McCreadie Tim McCreadie Watertown, NY Watertown, NY -
10 15L Darrell Lanigan Darrell Lanigan Union, KY Union, KY -
11 17M Dale McDowell Dale McDowell Chickamauga, GA Chickamauga, GA -
12 777 Jared Landers Jared Landers Benton, AR Benton, AR -
13 71R Rod Conley Rod Conley Wheelersburg, OH Wheelersburg, OH -
14 B5 Brandon Sheppard Brandon Sheppard New Berlin, IL New Berlin, IL -
15 75 Colton Flinner Colton Flinner Allison Park, PA Allison Park, PA -
16 18E Eric Wells Eric Wells Hazard, KY Hazard, KY -
17 20 Jimmy Owens Jimmy Owens Newport, TN Newport, TN -
18 C9 Steve Casebolt Steve Casebolt Richmond, IN Richmond, IN -
19 99M Devin Moran Devin Moran Dresden, OH Dresden, OH -
20 71C RJ Conley RJ Conley Wheelersburg, OH Wheelersburg, OH -
21 6T Tim Dohm Tim Dohm Charleston, WV Charleston, WV -
22 1G Devin Gilpin Devin Gilpin Columbus, IN Columbus, IN -
23 25Z Mason Zeigler Mason Zeigler Chalk Hill, PA Chalk Hill, PA -
24 71D Delmas Conley Delmas Conley Wheelersburg, OH Wheelersburg, OH -
25 5 Don O'Neal Don O'Neal Martinsville, IN Martinsville, IN -

B Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 18E Eric Wells Eric Wells Hazard, KY Hazard, KY -
2 C9 Steve Casebolt Steve Casebolt Richmond, IN Richmond, IN -
3 22 Gregg Satterlee Gregg Satterlee Indiana, PA Indiana, PA -
4 88 Greg Johnson Greg Johnson Bedford, IN Bedford, IN -
5 39 Tim McCreadie Tim McCreadie Watertown, NY Watertown, NY -
6 J0 Jake O'Neil Jake O'Neil Tucson, AZ Tucson, AZ -
7 15J Scott James Scott James Lawrenceburg, IN Lawrenceburg, IN -
8 9F Greg Oliver Greg Oliver Jackson, OH Jackson, OH -
9 NO7 Jason Dupont Jason Dupont Cyclone, PA Cyclone, PA -
10 777 Jared Landers Jared Landers Benton, AR Benton, AR -
11 31 Nick Latham Nick Latham -
12 21K Kirk Phillips Kirk Phillips Ashland, KY Ashland, KY -
13 4B Jackie Boggs Jackie Boggs Grayson, KY Grayson, KY -
DNS 3S Brian Shirley Brian Shirley Chatham, IL Chatham, IL -
DNS K Freddie Carpenter Freddie Carpenter Parkersburg, WV Parkersburg, WV -
DNS 21HK Kenneth Howell Kenneth Howell Inez, KY Inez, KY -

B Feature 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 25Z Mason Zeigler Mason Zeigler Chalk Hill, PA Chalk Hill, PA -
2 99M Devin Moran Devin Moran Dresden, OH Dresden, OH -
3 7R Kent Robinson Kent Robinson Bloomington, IN Bloomington, IN -
4 1M Mike Benedum Mike Benedum Salem, WV Salem, WV -
5 157 Mike Marlar Mike Marlar Winfield, TN Winfield, TN -
6 20C Duane Chamberlain Duane Chamberlain Richmond, IN Richmond, IN -
7 5H Jeremy Hines Jeremy Hines Seymour, IN Seymour, IN -
8 21M Jason Montgomery Jason Montgomery Jackson, OH Jackson, OH -
9 4G Kody Evans Kody Evans Camden, OH Camden, OH -
10 9S Chris Shannon Chris Shannon Bethel, OH Bethel, OH -
11 12D Daniel Williams Daniel Williams West Liberty, KY West Liberty, KY -
12 11G Billy Gullion Billy Gullion Waverly, OH Waverly, OH -
13 B7 Ben Adkins Ben Adkins W Portsmouth, OH W Portsmouth, OH -
14 18 Shannon Babb Shannon Babb Moweaqua, IL Moweaqua, IL -
15 75 Colton Flinner Colton Flinner Allison Park, PA Allison Park, PA -

Ten-Not-In 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 22 Gregg Satterlee Gregg Satterlee Indiana, PA Indiana, PA -
2 7R Kent Robinson Kent Robinson Bloomington, IN Bloomington, IN -
3 88 Greg Johnson Greg Johnson Bedford, IN Bedford, IN -
4 1M Mike Benedum Mike Benedum Salem, WV Salem, WV -
5 9F Greg Oliver Greg Oliver Jackson, OH Jackson, OH -
6 15J Scott James Scott James Lawrenceburg, IN Lawrenceburg, IN -
7 20C Duane Chamberlain Duane Chamberlain Richmond, IN Richmond, IN -
8 J0 Jake O'Neil Jake O'Neil Tucson, AZ Tucson, AZ -
9 21M Jason Montgomery Jason Montgomery Jackson, OH Jackson, OH -
10 9S Chris Shannon Chris Shannon Bethel, OH Bethel, OH -

News

Live Timing

Sign Up for Our Newsletter

Sign up to get news and updates in your inbox.

Sign Up

Championship Points

Official Merchandise

Merchandise Shop Now

TV Schedule

Full TV Schedule