Lucas Oil Late Model Dirt Series

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
2022 Freedom 60

2022 Freedom 60

The 2022 Freedom 60 for the Lucas Oil Late Model Dirt Series at Muskingum County Speedway pays $30,000 to win!

2022 Gopher 50

2022 Gopher 50

2022 NAPA Gopher 50 at Deer Creek Speedway sanctioned by the Lucas Oil Late Model Dirt Series and the Lucas Oil MLRA.

Never Miss an Episode

Never Miss an Episode

Never Miss an Episode

MAVTV Watch Anytime

MAVTV Watch Anytime

Watch MAVTV anytime on your favorite device!

2022 Schedule

2022 Schedule

Lucas Oil Late Model Dirt Series 2022 Schedule

MyRacePass
7/25/2012 - Utica-Rome Speedway

7/25/2012 - Utica-Rome Speedway

Vernon, NY

Lucas Oil Late Model Dirt Series

Classes

  • Lucas Oil Late Model Dirt Series29 entries
    • Lucas Oil Late Model Dirt Series

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

Lucas Oil Late Model Dirt Series

A Feature

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 39 Tim McCreadie Tim McCreadie Watertown, NY Watertown, NY -
2 20 Jimmy Owens Jimmy Owens Newport, TN Newport, TN -
3 22 Gregg Satterlee Gregg Satterlee Indiana, PA Indiana, PA -
4 44 Earl Pearson Jr Earl Pearson Jr Jacksonville, FL Jacksonville, FL -
5 71 Don O'Neal Don O'Neal Martinsville, IN Martinsville, IN -
6 15 Steve Francis Steve Francis Bowling Green, KY Bowling Green, KY -
7 91 Billy Decker Billy Decker Unadilla, NY Unadilla, NY -
8 32C Vic Coffey Vic Coffey Caledonia, NY Caledonia, NY -
9 23 John Blankenship John Blankenship Knoxville, TN Knoxville, TN -
10 0 Scott Bloomquist Scott Bloomquist Mooresburg, TN Mooresburg, TN -
11 11T Tyler Reddick Tyler Reddick Corning, CA Corning, CA -
12 99L Larry Wight Larry Wight Fulton, NY Fulton, NY -
13 19 Tim Fuller Tim Fuller Watertown, NY Watertown, NY -
14 11H Austin Hubbard Austin Hubbard Bridgeville, DE Bridgeville, DE -
15 28 John Lobb John Lobb Frewsburg, NY Frewsburg, NY -
16 5 Jared Landers Jared Landers Benton, AR Benton, AR -
17 88 Ricky Elliott Ricky Elliott -
18 18E Eric Wells Eric Wells Hazard, KY Hazard, KY -
19 2D Dan Stone Dan Stone Thompson, PA Thompson, PA -
20 24 Dylan Yoder Dylan Yoder Middleburg, PA Middleburg, PA -
21 15D Jonathan Davenport Jonathan Davenport Blairsville, GA Blairsville, GA -
22 27 Jim Yoder Jim Yoder Selinsgrove, PA Selinsgrove, PA -
23 99Z David Zona David Zona Montrose, PA Montrose, PA -
24 15A Alan Fink Alan Fink Central Square, NY Central Square, NY -

B Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 19 Tim Fuller Tim Fuller Watertown, NY Watertown, NY -
2 24 Dylan Yoder Dylan Yoder Middleburg, PA Middleburg, PA -
3 11H Austin Hubbard Austin Hubbard Bridgeville, DE Bridgeville, DE -
4 71 Don O'Neal Don O'Neal Martinsville, IN Martinsville, IN -
5 88 Ricky Elliott Ricky Elliott -
6 23P Bud Phillips Bud Phillips Susquehanna, PA Susquehanna, PA -
7 16 Aaron Jacobs Aaron Jacobs Frankfort, NY Frankfort, NY -

B Feature 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 22 Gregg Satterlee Gregg Satterlee Indiana, PA Indiana, PA -
2 28 John Lobb John Lobb Frewsburg, NY Frewsburg, NY -
3 15A Alan Fink Alan Fink Central Square, NY Central Square, NY -
4 32X Justin Wright Justin Wright Piffard, NY Piffard, NY -
5 R19 Dale Caswell Dale Caswell Central Square, NY Central Square, NY -
6 24J Jon Rohacevich Jon Rohacevich Grand Gorge, NY Grand Gorge, NY -

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 15 Steve Francis Steve Francis Bowling Green, KY Bowling Green, KY -
2 2D Dan Stone Dan Stone Thompson, PA Thompson, PA -
3 20 Jimmy Owens Jimmy Owens Newport, TN Newport, TN -
4 11T Tyler Reddick Tyler Reddick Corning, CA Corning, CA -
5 24 Dylan Yoder Dylan Yoder Middleburg, PA Middleburg, PA -
6 23P Bud Phillips Bud Phillips Susquehanna, PA Susquehanna, PA -
7 88 Ricky Elliott Ricky Elliott -
8 16 Aaron Jacobs Aaron Jacobs Frankfort, NY Frankfort, NY -

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 23 John Blankenship John Blankenship Knoxville, TN Knoxville, TN -
2 18E Eric Wells Eric Wells Hazard, KY Hazard, KY -
3 91 Billy Decker Billy Decker Unadilla, NY Unadilla, NY -
4 32C Vic Coffey Vic Coffey Caledonia, NY Caledonia, NY -
5 11H Austin Hubbard Austin Hubbard Bridgeville, DE Bridgeville, DE -
6 71 Don O'Neal Don O'Neal Martinsville, IN Martinsville, IN -
7 19 Tim Fuller Tim Fuller Watertown, NY Watertown, NY -

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 44 Earl Pearson Jr Earl Pearson Jr Jacksonville, FL Jacksonville, FL -
2 99Z David Zona David Zona Montrose, PA Montrose, PA -
3 5 Jared Landers Jared Landers Benton, AR Benton, AR -
4 99L Larry Wight Larry Wight Fulton, NY Fulton, NY -
5 22 Gregg Satterlee Gregg Satterlee Indiana, PA Indiana, PA -
6 24J Jon Rohacevich Jon Rohacevich Grand Gorge, NY Grand Gorge, NY -
7 32X Justin Wright Justin Wright Piffard, NY Piffard, NY -

Heat 4

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 23 John Blankenship John Blankenship Knoxville, TN Knoxville, TN -
2 0 Scott Bloomquist Scott Bloomquist Mooresburg, TN Mooresburg, TN -
3 15D Jonathan Davenport Jonathan Davenport Blairsville, GA Blairsville, GA -
4 27 Jim Yoder Jim Yoder Selinsgrove, PA Selinsgrove, PA -
5 15A Alan Fink Alan Fink Central Square, NY Central Square, NY -
6 28 John Lobb John Lobb Frewsburg, NY Frewsburg, NY -
7 R19 Dale Caswell Dale Caswell Central Square, NY Central Square, NY -

Qualifying - GROUP A

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 15 Steve Francis Steve Francis Bowling Green, KY Bowling Green, KY 18.728
2 23 John Blankenship John Blankenship Knoxville, TN Knoxville, TN 18.914
3 2D Dan Stone Dan Stone Thompson, PA Thompson, PA 18.989
4 71 Don O'Neal Don O'Neal Martinsville, IN Martinsville, IN 19.125
5 20 Jimmy Owens Jimmy Owens Newport, TN Newport, TN 19.153
6 32C Vic Coffey Vic Coffey Caledonia, NY Caledonia, NY 19.202
7 11T Tyler Reddick Tyler Reddick Corning, CA Corning, CA 19.294
8 18E Eric Wells Eric Wells Hazard, KY Hazard, KY 19.343
9 88 Ricky Elliott Ricky Elliott 19.393
10 11H Austin Hubbard Austin Hubbard Bridgeville, DE Bridgeville, DE 19.447
11 23P Bud Phillips Bud Phillips Susquehanna, PA Susquehanna, PA 19.516
12 91 Billy Decker Billy Decker Unadilla, NY Unadilla, NY 19.577
13 24 Dylan Yoder Dylan Yoder Middleburg, PA Middleburg, PA 19.776
14 19 Tim Fuller Tim Fuller Watertown, NY Watertown, NY 20.200
15 16 Aaron Jacobs Aaron Jacobs Frankfort, NY Frankfort, NY 20.610

Qualifying - GROUP B

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 22 Gregg Satterlee Gregg Satterlee Indiana, PA Indiana, PA 18.736
2 0 Scott Bloomquist Scott Bloomquist Mooresburg, TN Mooresburg, TN 18.856
3 5 Jared Landers Jared Landers Benton, AR Benton, AR 19.221
4 39 Tim McCreadie Tim McCreadie Watertown, NY Watertown, NY 19.294
5 44 Earl Pearson Jr Earl Pearson Jr Jacksonville, FL Jacksonville, FL 19.401
6 15D Jonathan Davenport Jonathan Davenport Blairsville, GA Blairsville, GA 19.479
7 99Z David Zona David Zona Montrose, PA Montrose, PA 19.695
8 28 John Lobb John Lobb Frewsburg, NY Frewsburg, NY 19.798
9 99L Larry Wight Larry Wight Fulton, NY Fulton, NY 19.800
10 27 Jim Yoder Jim Yoder Selinsgrove, PA Selinsgrove, PA 19.824
11 32X Justin Wright Justin Wright Piffard, NY Piffard, NY 20.065
12 15A Alan Fink Alan Fink Central Square, NY Central Square, NY 20.279
13 24J Jon Rohacevich Jon Rohacevich Grand Gorge, NY Grand Gorge, NY 20.482
14 R19 Dale Caswell Dale Caswell Central Square, NY Central Square, NY 21.286
Live Timing

Sign Up for Our Newsletter

Sign up to get news and updates in your inbox.

Sign Up

Championship Points

Official Merchandise

Merchandise Shop Now

TV Schedule

Full TV Schedule